Buram Buram Tarih Kokan Assos Antik Kent

Assos Hakkında

Assos Tarihi'nin yüzyıllık masalsı mirasını mı merak ediyorsunuz? Ufkunuzu genişletecek bu yüzyıllık masal, yıllanmış şarap gibi geçen yüzyıllara inat dün ki tazeliğini koruyan tarihinde kaybolacağınız Assos'un her bir yapısı destanlar anlatıyor ziyaretçilerine. Antik çağları an ve an yaşatan, tılsımını iliklerinize kadar hissedeceğiniz tarihi yerlerle hafta sonlarınıza anlam katıyor. Behram kalesi, Assos Taşı, tiyatrosu, Antik Limanı, Athena Tapınağı, Adatepe-zeytinyağı müzesi,, yeşil yurt köyü, şelaleleri gün batımındaki şölenine ve büyüleyici manzarasına eşlik edeceğiniz bir hafta sonu armağan ediyor size.

Kültürel Gezilerle Assos Tarihine Yolculuk;

Assos Tarihinden Gelen Miras Assos Taşı

Assos taşı oldukça zor işlenebilen bir taş olduğundan dolayı oldukça da dayanıklı bir taştır. Geçmişte ise insanlar bu taşı 'insan yiyen taş' olarak adlandırmışlardır. Bu taştan yapılan lahitler zamanında Assos' tan ihraç edilen en önemli mallar arasında olmuştur.

Behramkale Köprüsü

Behramkale Köprüsü Assos a gelen ziyaretçiler tarafından en çok ilgi gören yapılardan biridir. Tuzla çayı üzerine kurulmuş oldukça yüksek olan bu köprü sahip olduğu manzarasıyla insana görsel bir ziyafet sunmaktadır. Eskiden aktif olan köprü yapılan yol ve köprüden sonra kullanılmamış olmasına rağmen ziyaret edildiğinde misafirlerine tarihi bir şölen yaşatmaktan geri kalmıyor.

Athena Tapınağı

Antik kentin en yüksek yeri olan Athena Tapınağı tam Midilli Adasının, mükemmel Ege Denizinin tam da karşısında kalıyor. Ziyaret ettiğinizde şehrin büyülü havası ruhunuzu sarıyor, dinlendiriyor, huzur veriyor. Tarihi tapınağın kutsal odasında bulunan tanrıça heykeli ise ne yazık ki 1800'lü yıllarda Amerikalılar tarafından Assos'tan götürülmüştür. Sütunların üzerlerindeki kabartmaların bir kısmı ise Boston Müzesi, Louvre Müzesi ve İstanbul Arkeoloji müzesinde halen koruma altındadır.

Tiyatro

Agora'nın batı kapısından aşağı inen taş yol, önce hamamlara oradan da antik tiyatroya ulaşır. Denizin ve Midillinin şahane manzarasını karşısına alan tiyatro, doğal bir kayaya oyularak yapılmıştır. Bir Roma Çağı tiyatrosu olan bu yapı 19 m genişliği ve 2 katlı yapısıyla görülmeye değer bir tarihi eserdir. Sahne yapısının üç odaya bölündüğü ve odaların birbirine kapılarla bağlandığı 5000 kişilik Assos tiyatrosu ne yazık ki deprem sonucu kaymış ve büyük ölçüde harap olan tiyatro sonraki yüzyıllarda ise taş ocağı olarak kullanılmıştır.

Diğer Tarihi Yerler

Assos Limanı, Lamponia, Truva, Zeus Sunağı, Kaz Dağı Milli Parkı, Sütüven Şelalesi, Adatepe; zeytinyağı müzesi, Hasan Boğuldu Göleti, Tahta Kuşlar, Yeşilyurt Köyü'dür.

İhtişam Dolu Gösterisiyle Ege Yemekleri

Kahvaltınız hiç bitmesin isteyeceksiniz

Deniz berrak manzarasının doğayla ettiği dansı izleyebileceğiniz masanızda sıcacık çayınızı yudumlarken eğenin kendine has avcı böreği, kekikli tostuyla kahvaltılarınızın tadı damağınızda kalacak. Ama üzülmeyin kahvaltınızın ardından özel kapsülüyle gelen Assos'a özgü damla sakızlı Türk kahvesini yudumlarken ruhunuz dinlenecek, Anlarınız eşsiz olacak.

Öğle ve Akşam yemekleriniz tatilinizi sonsuz kılacak

Taş yapıt restorelerde kumsala atılan masalarınıza Ege mutfağının yemekleri eşlik ediyor. Eğe& midilli mutfağının güzel konsepti muhteşem görselliğiyle gözlerinize ziyafet sunarken, zeytinyağlı tatlılarıyla, mezeleriyle, otlarıyla damağınıza ziyafet sunuyor. Karşınıza aldığınız manzaraya en yakışır taze deniz ürünlerinden kızartma kalamar, ızgara kalamar, ızgara ahtapot, hamur işlerinden egenin kendine has mantısını ve üstüne Assos'un meşhur kabak çiçeği dolmasını yemeden dönmeyin.

Assos Akşamlarını Çok Seveceksiniz

Sevdiklerinizle unutulmaz anlar yaşayacağınız, kumsalların sakinliğiyle tazeleneceğiniz Assos gecelerinde dilerseniz rüzgarın hoş esintisiyle yürüyüşler yapabilir, dilerseniz şömine karşısında huzur dolu vakit geçirebilirsiniz. Sevdiklerinizle muhabbetinizi arttıracak, ortak anılarınızı çoğaltacak saklı şehir Assos da hayatınızın en mutlu hafta sonu tatili sizi bekliyor.

Konumunuz: Assos Hakkında